Táltoskert - vetőmagok és csudafüvek boltja

Táltoskert - vetőmagok és csudafüvek boltja

Menu

A bazsalikom igen sokoldalúan használható: levesek, (különösen fehér babból készült) főzelékek, saláták, szószok, pácok, sültek, mártások, darált húsok, halételek, kolbászáruk, növényi ecetek, ecetes és vizes uborka ízesítéséhez, gyógytea készítésére.

Főtt ételekhez a főzés utolsó perceiben kell hozzáadni. Íze a legjobban citrommal és fokhagymával kombinálva érvényesül.

Gyógynövényként

Sokféle hatást tulajdonítanak neki. Nem csak afrodiziákumnak tartják, de emellett javítja az étvágyat és az emésztést, szél- és vizelethajtó, nyugtat, és még a köhögést is csillapítja.

A népi gyógyászatban étvágygerjesztőnek, vizelet- és szélhajtónak, köhögéscsillapítónak használják. Főzetét külsőleg borogatásra, torokgyulladás esetén öblögetésre is alkalmazzák.

A kerti bazsalikom leveléből készült forrázatot gyomorrontás és ès étvágytalanság esetén alkalmazzák. Összehúzó hatása enyhíti a garatgyulladásmtüneteit. Külsőleg alkalmazott alkoholos kivonata a sebgyógyulást elősegítő kenőcsök egyik alapanyaga; sebekre, sérülésekre ajánlott; a bazsalikomot gyakran más növényekkel együtt használják.

Fontos még megemlíteni a tulsit, ami a bazsalikom egyik változata, és Indiában gyógynövényként, vallási kultusznövényként, illetve fűszernövényként tartják számon. A kutatások során kiderült, hogy a tulsi megvéd a stressztől, illetve csökkenti annak hatását, növeli az állóképességet, elősegíti a test oxigén felhasználását, megvéd a sugárzási károsodástól, csökkenti az öregítő tényezőket, segíti a szív, tüdő és a májműködést, továbbá antibiotikus-, vírusölő-, gombaölő hatásai is ismertek. Az Ayurvéda szerint aura tisztító hatású.

Bazsalikom vetőmag (kb40-50db): 250,-

A görögszéna Magyarországon viszonylag kevésbé elterjedt fűszernövény, pedig érdemes minél gyakrabban felhasználni az ételeinkhez, mert sok vitamint, antioxidánst és ásványi anyagot tartalmaz, az melett, hogy ellenállhatatlan ízt kölcsönöz az ételnek. A curry fűszerkeverékek meghatározó fűszere.

A görögszénának a magja és a levelei is értékesek lehetnek az egészségünk szempontjából. Magnéziumot, foszfort, vasat, rezet, mangánt és B6 vitamint tartalmaz. Emellett olyan vegyületeket is találhatunk benne, melyek elpusztítják a mikrobákat, csökkentik a gyulladásokat, jó hatással vannak a vércukorszintre is.

Görögszéna vetőmag (kb50db); 350,-

A kakukkfű (Thymus vulgaris) egy nagyon kedvelt mediterrán fűszernövény, mely őshonos a Földközi-tengerrel határos országokban.

Hazánkban is gyakori lakója a fűszerkerteknek termesztett haszonnövényként. Észak-Afrikától Észak-Amerikáig gyakran előfordul.

Talajtakaró félcserje, melynek mérete huszonöt és ötven centiméter között váltakozik. Korlátozottan télálló, a fagyokat körülbelül mínusz tizenöt fokig viseli el. Júliusban és augusztusban kezd virágozni, kellemes illatával folyamatosan elárasztja a kertet.

Mint nagyon sok konyhakerti fűszernövény a kakukkfű is nevelhető cserépben és balkonon, általában a napfényes konyhaablakban. Igen fontos gyógyszerészeti alapanyag. A kakukkfű illóolajának az egyik összetevője a timol,amit a méhészetben is felhasználnak atkaőlő tulajdonsága végett. 

A kakukkfű hatóanyaga fertőtlenítő hatású, segíti a vizeletkiválasztást, nyugtat, görcsoldó és kiváló immunerősítő. 

Középkorból fenmaradt legenda szerint, kakukkfüvet tettek a párnákba a rossz álmokat elkerülendően, vagy kukkfüves főzettel mostak fel,hogy a rossz szellemeket elűzzék.

Kakukkfű vetőmag (kb 50-70db): 200,-

Kakukkfű palánta: 450,-

A borsikafű (Satureja hortensis) vagy ismertebb nevén a csombord (csombor) egyéves lágyszárú fűszernövény, a mediterrán vidékeken őshonos, mely jól alkalmazkodik hazánk klímájához, így hazai nevelése nem jelent problémát.
Nevéhez hűen a borsikafű csípős, borsos aromájú, frissen szedve is, de virágos leveles hajtásait szárítva is felhasználhatjuk a konyhában. Kiváló ízesítője a zöldséges húsos ételeknek, előételeknek, salátáknak. Készülhet belőle öntet, mártás, de alkalmazható a zöldséges húsos töltelékekhez is.

Ismert gyógyító hatásai: görcsoldó, étvágyjavító és különféle gyomorbántalmak ellen kiválóan alkalmazható. A borsikafű erősen elágazó, magassága eléri a harminc-ötven centimétert, virágzási ideje a nyár derekán várható.
A borsikafű nevelése még kezdő hobbikertész számára sem jelenthet kihívást, de egyszerűen cserépben és erkélyen is termeszthető.

Borsikafű vetőmag (kb 60-100db): 250,-

Az oregánó ( Origanum vulgare) egész Európában elterjedt illatos gyógy- és fűszernövény. Görög eredetű neve: oros-ganos, vagyis a hegyek öröme.
A mediterrán konyha (például pizza) kedvelt fűszere. Közeli rokonságban áll a kerti majoránnával (Majoranna hortensis). Mindkettő az ajakos virágzatúak családjába tartozik.
Évelő növény fás gyöktörzzsel, szára 50 cm magas, felső része elágazó, vörös vagy barnásvörös, ritkábban zöld, fedő és mirigyszőrös. Levelei átellenesek, 3-5 cm hosszúak, tojásdadok, csúcsrészük hegyesedő. A virágok álernyőt képeznek a szár csúcsán; pártájuk kb. 5 cm hosszú, pirosas, rózsaszínű, kétajkú, négy, majdnem egyforma karéjjal. Virágai júliustól októberig nyílnak. Szárazságtűrő (jó vízellátó talajon markánsabb), szereti a sovány, meszes talajt.

A régi görögök kedvelt háziszere volt. A levelek egy erősen antiszeptikus (gyulladáscsökkentő) hatású anyagot, a thymolt tartalmazzák. Ez a hatóanyag gyors segítség légúti fertőzések, torokgyulladás, torokfájás és fejfájás esetén. Görcsoldóként, fájdalmas ízületek, merev nyak és váll izmainak lazítására alkalmazható. Néhány levélke elrágása – átmenetileg – a fogfájást is enyhíti. A gyenge gyomor természetes gyógyszere, fertőtleníti az emésztőrendszert, oldja a gyomorgörcsöt, könnyíti a máj munkáját. Jó idegnyugtató: a bazsalikomhoz hasonlóan segít a pozitív gondolkodásban, a depresszió leküzdésében.

Oregánó vetőmag (kb 60-100 mag): 250,-

Oregánó palánta: 450,-

A rozmaring (rosmarinus officinalis) az árvacsalánfélék családjába tartozó Rosmarinus nemzetség növényfaja, fűszer- és gyógynövény. Dél-Európában honos. A kámforra emlékeztető keserű, aromás fűszert az örökzöld bokor leveleiből (Rosmarini folium) kapjuk. Itáliában a szegények tömjénfája volt. A középkorban a magyar házakban és a falusi kertekben is ismert növény volt . Fűszerként és mint házi orvosság is használták. Lippay György érsek ezt írja róla:
„A rozmaring igen jó az ételekben, főképen pástétomokban, salátákban, zsázsákban, bort vele csinálni, a virágjából ecetet s konzervát... A rozmaringos bor igen jó a főfájás ellen. Pestisnek idején rozmaringból füstöt csinálni...igen jó hurutés nátha ellen...A nehézség ellen, álmosbetegség ellen, gutaütés, reszketés, érezhetetlenség ellen igen hasznos, ha borban vagy vízben megfőzik, s azt isszák éhomra".

Több gyógynövényes könyv szerint, elterjedt mágikus gyakorlat volt hajadonok körében rozmaring ágakat a párnába rakni, hogy megálmodják előre a férjüket.

Rozmaring vetőmag (kb30-50db): 250,-

Rozmaring palánta: 450,-

A paprika (Capsicum) valamennyi faja Közép-, illetve Dél-Amerikából származik. Az indiánok nemcsak ismerték, de termesztették is, feltehetően időszámításunk előtt már ötezer évvel. A nahuatl indiánok füstölték is fűszerpaprikájukat, amit chipotli - nak hívtak (innen a chili szó). Ehhez általában juharfát használtak. Európába Kolombusz orvosa hozta 1494-ben. Kolumbusz második útján gyűjtötte be, és írta le az első paprikákat. Az akkori paprikák nagyon hasonlítottak a mostani díszpaprikatípusokra. Afrikában, Ázsiában a spanyol és portugál kereskedők ismertették meg a paprikát a 16-17. században. A paprikát kezdetben leginkább dísznövényként termesztették színes bogyójáért; fűszerként csak lassan hódított tért, mivel azt híresztelték róla, hogy mérgező. Eleinte a paprika főúri kastélyok virágoskertjeit díszítette. Már 1570-ben díszlett vörös törökbors néven Zrínyi Miklós nevelőanyjának Széchy Margitnak a növényi ritkaságokat gyűjtő kertjében.  18. század végétől fokozatosan, olcsó borspótló fűszerként vált népszerűvé, és teljesen átalakította a magyar konyhát. 1831. -ben mint megelőző gyógyszer kezdett elterjedni, a kolerajárvány miatt.


Skorpió paprika

A világ második legerősebb paprikája a Scorpion trinidad. Elképesztő ereje mellet csodálatos trópusi gyümölcsök aromáját igézi. 

Habanero

Az Amazonasz környékén öshonos erős paprika, trópusi gyümölcs szerű aromával.

Csoki Habanero

Jamaikáról származó, egyedi ízvilágú, roppant bötermő erősebb habanero fajta.

Aji dulce

A Karib világból származó paprika, ami a legnépszerűbb szószok alapanyagai. Egzotikus gyümölcsre emlékeztető melkékíze van. Közepesen csípős fajta.


Moruga Skorpió chili mag (kb10-12db)n 800.-

Habanero chili  mag (10-12db): 800.-

Csoki Habanero chili mag (10-12db):800.-

Aji dulce chili mag (10-12db):800.-

Sárga chayenne chili mag (10-15db): 550.-

Perui lila chili mag (kb 15-20 db): 550.-


A koriander (Coriandrum sativum) a zellerfélék (Apiaceae) családjába tartozó növényfaj. Az egész növényt és fűszerként használt magját egyaránt szokás koriander néven nevezni. Ősidők óta használ fűszer, mely a Földközi - tenger vidékéről származik. 2000 éves taoista recept szerint, ha az álapotos nő koriqnder magot eszik, magas szellemi képességű lesz a gyermek. Népies neve utal (bolhafű) rovarokra gyakorolt hatására. Fűszerként sültekhez, pácokhoz használják leggyakrabban.

Koriander mag (kb35-50db); 250.-

X